Półziemiankę zbudowano na podstawie pozostałości po budowlach tego typu znajdowanych na stanowiskach paleolitu schyłkowego. W trakcie doświadczenia wykorzystywano wyłącznie narzędzia krzemienne, kamienne i rogowe oraz techniki dostępne budowniczym w epoce kamienia. W eksperymencie uczestniczyło 5 osób, prace zakończono po upływie około dwóch roboczo tygodni.
Budowę rozpoczęto od wykopania części podziemnej budynku, dołów pod ściany oraz korytarz wejściowy. Posłużono się dwoma motykami: kamienną i rogową. W ciągu 14 godzin pracy wykopano dół o wymiarach 3,5 ´ 2,5m i głębokości około 0,6m (głębokość dołków pod ściany budynku sięgnęła około 1m).
Budowa ścian budynku była czynnością kilkuetapową. W pierwszej kolejności przy pomocy siekiery kamiennej ścięto około 20 prostych palików drewnianych o średnicy około 5cm i długości około 1,5m. Tworzyły one szkielet ścian budynku i umieszczone zostały w rowku fundamentowym co około 0,5m. Pomiędzy nimi nabito cieńsze paliki o tej samej długości (również ścięte przy pomocy siekiery kamiennej). W następnej kolejności przestrzeń pomiędzy palikami wypełniono plecionką z witek brzozowych (ściętych przy pomocy noży krzemiennych). Całość uszczelniono trawą (szczególnie poniżej poziomu gruntu). Ostatnim etapem budowy ścian było pokrycie plecionki gliną. Glinę wydobywano przy użyciu motyki kościanej, rozpuszczano i mieszano z ziemią w proporcjach około pół na pół (wykorzystano ziemię pozyskaną w trakcie kopania dołu pod półziemiankę). Zużyto około 600 kilogramów gliny.
Budowa dachu była także czynnością kilku etapową. W pierwszej kolejności, przy pomocy siekiery kamiennej, przygotowano kilka pali o długości około 3,5 m. Wkopano je częściowo w ziemię w taki sposób aby stykały się nad centralną częścią półziemianki (zostały tu związane sznurkiem). W następnej kolejności przywiązano do nich szkielet dachu składający się z szeregu cieńszych gałęzi ułożonych w sposób umożliwiający położenie strzechy.
Gałęzie te wycięte zostały przy pomocy narzędzi kamiennych i krzemiennych. Po ułożeniu szkieletu dach pokryto strzechą z trawy. Materiał na strzechę pozyskano przy użyciu sierpów z wkładkami krzemiennymi. W dachu pozostawiono otwór, aby dym ze znajdującego się w półziemiance paleniska mógł się swobodnie ulatniać. Ponadto dach zaopatrzono w 2 okna.