Toruński Festiwal Nauki i Sztuki

Celem postawionym sobie przez organizatorów Festiwalu – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Urząd Miasta Torunia oraz Towarzystwo Naukowe w Toruniu – jest popularyzacja nauki, a także sztuki wśród mieszkańców Torunia i regionu. Aktywny udział w imprezie biorą nie tylko pracownicy toruńskich uczelni, ale także lokalnych przedsiębiorstw oraz instytucji, którzy prezentują stosowane w swojej pracy osiągnięcia naukowe lub działania związane ze sztuką. Właśnie to odróżnia toruński Festiwal od podobnych przedsięwzięć organizowanych w innych ośrodkach akademickich.
Strona festiwalu – http://www.festiwal.torun.pl/

W roku 2002 Koło Eksperymentalnej Archeologii Pradziejowej UMK po raz pierwszy wzięło udział w prezentowanym przedsięwzięciu. Od tego czasu, Festiwal Nauki i Sztuki stał się stałym elementem corocznych przedsięwzięć koła.  Impreza ma charakter warsztatów połączonych z pokazami technik wykorzystywanych w epoce kamienia. Odwiedzający mają możliwość uczestnictwa w różnego rodzaju pracach związanych z używaniem narzędzi kamiennych, krzemiennych, kościanych (m.in. obróbka skór, kości, drewna, bursztynu). Wszyscy chętni mogą wypróbować swoich sił w lepieniu naczyń ceramicznych, łupaniu krzemienia czy strzelaniu z łuku. W trakcie trwania imprezy, członkowie koła ubrani są na modłę pradziejową i posługują się replikami narzędzi z epoki kamienia, wykonanymi przy użyciu pradziejowych technik.