Dokumentacja eksperymentów

Przeprowadzanie eksperymentów archeologicznych nabiera sensu dopiero wtedy, gdy są one dokładnie dokumentowane. Większość doświadczeń przeprowadzanych przez członków Koła Eksperymentalnej Archeologii Pradziejowej zostaje opisana na specjalnie do tego przygotowanych kartach eksperymentów. 

Różne typy doświadczeń wymagają oczywiście uwzględnienia różnych zmiennych, co wymusiło konieczność opracowania kilku typów kart. I tak np. karta narzędzia krzemiennego używanego w trakcie doświadczalnej obróbki jakiegoś surowca musi zawierać informacje na temat: celu doświadczenia(czy jest realizowane w ramach większego projektu), warunków i metodyki pracy (rodzaju surowca, jego twardości, jakości, sposobów przygotowania do obróbki, metod obróbki itp.) a także informację na temat samego narzędzia (surowca z którego je wykonano, morfologii, oprawy itp.). 

W trakcie doświadczenia dokumentuje się na karcie (opisowo i rysunkowo) zmiany na narzędziu oraz postępy w pracy. Znajduje się tu ponadto miejsce na spostrzeżenia własne wykonującego doświadczenia. Wszystkie karty eksperymentów są inwentaryzowane. 

Każde doświadczenie wykonywane w ramach prac KEAP jest dokumentowane fotograficznie. Wykonywane są zdjęcia dokumentujące sam eksperyment jak i zdjęcia mikroskopowe, wykorzystywane później w trakcie analiz traseologicznych narzędzi pradziejowych. Fotografie są inwentaryzowane i przyporządkowywane poszczególnym kartom eksperymentów.