Koło powstało w 1998 roku przy Instytucie Archeologii UMK. Jego założycielami byli Katarzyna Gielniak, Anna Perlińska, Robert Fabisiak, Grzegorz Osipowicz oraz Sławomir Gronek. Pierwszym opiekunem naukowym została Jolanta Małecka-Kukawka. Obecnie funkcję tą pełni Grzegorz Osipowicz. Według statutu członkami KEAP mogą zostać wszyscy zainteresowani, zwłaszcza studenci archeologii oraz dziedzin z nią związanych, jak: geografia, biologia, historia i chemia, oraz osoby posiadające stopnie naukowe.
Od początku swojej działalności KEAP prowadzi szeroko zakrojoną współpracę z instytucjami i osobami zainteresowanymi metodą eksperymentalną, archeologią pradziejową i innymi pokrewnymi dyscyplinami. Na szczególną uwagę zasługują tutaj kontakty nawiązane z organizacjami studenckimi o podobnym profilu, działającymi w ośrodkach uniwersyteckich w Poznaniu, Lublinie i Łodzi. Ich przedstawiciele uczestniczyli w kilku prowadzonych przez torunian obozach doświadczalnych. W roku 2001 Koło nawiązało kontakty z Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej, które udostępniło studentom teren Parku Etnograficznego w miejscowości Kaszczorek. Współpraca ta trwa po dziś dzień. Duże zasługi dla rozwoju KEAP ma także Witold Migal z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Kilkukrotnie podjął się on wykonania półsurowca oraz replik narzędzi pradziejowych, wykorzystanych później do doświadczeń. Na prośbę studentów brał również udział w pokazach eksperymentalnej obróbki krzemienia i innych surowców drobnokrystalicznych. Członkowie KEAP nawiązali kontakty z Muzeami Okręgowymi w Toruniu, Brodnicy i Grudziądzu. Obok zorganizowania kilku wspólnych imprez edukacyjnych, repliki zabytków wykonane w trakcie prac doświadczalnych, zostały wykorzystane jako eksponaty na organizowanych przez te instytucje wystawach.
KEAP współpracuje również z ośrodkami spoza naszego kraju. Zwrócić tu należy przede wszystkim uwagę na kontakty z międzynarodowymi organizacjami: Vereniging voor Archeologische Experimenten en Educatie (VAEE) i European Exchange on Archeological Research and Communication (EXARC). W roku 2003 po zaproszeniu wystosowanym przez członków Koła, Roeland Paardekooper (sekretarz EXARC) wygłosił w Instytucie Archeologii UMK specjalny wykład na temat zachodnioeuropejskiej archeologii eksperymentalnej. Z jego pomocą zorganizowano też wymianę literatury pomiędzy bibliotekami uniwersytetów w Toruniu i Lejdzie. Przyjacielem KEAP jest również Erhardt Godehardt z Hellental, który współpracuje ze studentami przy prowadzeniu eksperymentów łuczniczych.
Magdalena Wałaszewska