Eksperymenty związane z surowcami pochodzenia roślinnego w większym stopniu niż inne doświadczenia opierają się na przypuszczeniach i teoriach, które są słabo potwierdzone źródłowo. Dzięki badaniom traseologicznym zabytków krzemiennych wiemy wprawdzie jakich narzędzi używano do obróbki tego typu surowców, jednak niewiele nadal wiemy o tym jakie przedmioty produkowano z naturalnych materiałów.
Najpowszechniej wykorzystywanym surowcem roślinnym jest drewno. W zależności od przeznaczenia wykonywanego przedmiotu korzysta się z różnych gatunków drewna (twardość, zawartość wody, itp.). Podczas całego procesu, mającego na celu wykonanie konkretnego drewnianego przedmiotu, członkowie koła korzystają z rekonstrukcji pradziejowych narzędzi i technik, sprawdzając przy tym ich efektywność. Od kamiennych siekier począwszy, poprzez krzemienne piłki, noże, skrobacze, wiertniki, rylce, na ogniu skończywszy. Obróbce drewna towarzyszą badania traseologiczne narzędzi krzemiennych używanych do pracy. Ślady powstałe na narzędziach porównywane są następnie ze śladani na krzemieniach odnajdywanych na stanowiskach archeologicznych.
Z drewna wykonuje się oprawy do narzędzi krzemiennych, drzewce siekier, cioseł i harpunów, a także strzały i miotacze harpunów.
Techniką towarzyszącą obróbce mechanicznej drewna jest praktyka związana z zastosowaniem ognia do produkcji naczyń drążonych. Drewno poddawane wysokiej temperaturze w wybranym miejscu po zwęgleniu usuwa się skrobaczami drążąc wgłębienie o pożądanym kształcie. Jedną z kategorii narzędzi oprawianych w drewno są sierpy. Służą one pozyskiwaniu innych surowców roślinnych, a mianowicie używa się ich do sprzetu zbóż i traw. Trawa wykorzystywana jest przy przygotowywaniu „pradziejowych posiłków”, zboża natomiast są źródłem ziarna i słomy.
Narzędzia krzemienne służą również pozyskiwaniu łyka i kory. Z kory sporządzić można różnej wielkości pojemniki i torby. Z łyka natomiast plecie się kosze, a także powrozy, które są niezwykle mocne i dzięki temu znajdują szerokie zastosowanie przy przeprowadzaniu innych eksperymentów.
Częste wykorzystywanie surowców pochodzenia roślinnego w pradziejach znajduje potwierdzenie w wynikach badań traseologicznych prowadzonych na odnajdywanych narzędzi krzemiennych, co stanowi motywację do prowadzenia kolejnych eksperymentów i jeszcze intensywniejszych badań nad tą dziedziną archeologii eksperymentalnej.
Anna Balonis