1. Koło Eksperymentalnej Archeologii Pradziejowej (zwane dalej Kołem) działające przy Instytucie Archeologii UMK w Toruniu zostało utworzone zgodnie z rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 1 X 1988 roku za zgodą J. M. Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
CELE I ZADANIA
2. Koło jest formą aktywności naukowo – praktyczno – badawczej studentów i pracowników naukowych. 3. Celem Koła jest próba eksperymentalnego odtworzenia pewnych dziedzin związanych z życiem i kulturą społeczeństw pradziejowych. 4. Bieżąca tematyka badawcza Koła ustalona jest na podstawie indywidualnych lub zespołowych propozycji członków Koła i podlega (po zaopiniowaniu przez Opiekuna i Zarząd Koła) głosowaniu.
WŁADZE
5. Organem kierującym całością spraw Koła jest jego Zarząd, składający się z trzech osób , wybieranych na zebraniu Koła, spośród jego Członków. 6. Przyznanie funkcji Prezesa Koła konkretnej osobie zachodzi drogą głosowania Członków. Pozostałe funkcje członkowie Zarządu obejmują wg wzajemnego porozumienia. 7. Okres kadencji Zarządu wynosi jeden rok kalendarzowy. 8. Organem doradczym i opiniującym jest Opiekun Koła, zatwierdzony przez Dyrektora IA UMK.
CZŁONKOWIE
9. Kandydatami na Członków Koła mogą być wszyscy zainteresowani, zwłaszcza studenci archeologii, geografii, biologii, historii, chemii, oraz osoby posiadające stopnie naukowe. 10. Członkostwo w Kole dzieli się na kandydackie i pełnoprawne. Status Członka Kandydata uzyskuje się na podstawie własnej deklaracji. Członkostwo pełnoprawne natomiast ustalane jest drogą głosowania, na podstawie wcześniejszej oceny dotychczasowej działalności Kandydata. O przyznanie członkostwa pełnoprawnego wnioskuje Zarząd lub Opiekun Koła, po trzy miesięcznym okresie próbnym.
ORGANIZACJA PRAC
11. Członkowie Koła zbierają się na wniosek Zarządu , z minimum tygodniowym wyprzedzeniem – każdorazowo, jednak nie rzadziej niż dwa razy w miesiącu (z wyjątkiem przerwy wakacyjnej od VII do IX włącznie). 12. Decyzje Koła zapadają w formie uchwał podejmowanych zwykłą większością głosów. Wyjątek stanowią uchwały o likwidacji Koła, zmianach w regulaminie oraz o zmianie wysokości składek – muszą być one podjęte 60% większością głosów, przy obecności co najmniej 60% Członków (pełnoprawnych).
FUNDUSZE
13. W skład statutowych funduszy Koła Eksperymentalnej Archeologii Pradziejowej wchodzą składki Członków Koła i dotacje przeznaczone bezpośrednio na działalność Koła. Podział funduszy statutowych na poszczególne przedsięwzięcia podlega głosowaniu zwykłemu. 14. W kwestiach spornych Organ Opiniotwórczy (składający się z Opiekuna i Zarządu Koła) stanowić będzie 1/3 głosów podczas głosowania.
POZOSTAŁE REGULACJE
15. Członkowie Koła mogą być z niego relegowani w związku z: a) niepłaceniem składek (w trzech kolejnych miesiącach), b) unikaniem uczestnictwa w pracach Koła (nieobecności w trzech kolejnych spotkaniach). 16. Zarząd odwołany jest większością głosów, na wniosek co najmniej dziesięciu Członków Koła. 17. Koło ulega likwidacji na podstawie uchwały Członków Koła lub decyzji Rektora zgodnie z obowiązującymi przepisami (DU Nr 65 z 27.09.1990 r. Poz. 385 art. 159 ust. 5). 18. Kwestie wykraczające poza ramy niniejszego statutu reguluje Regulamin Koła, opracowany przez Członków Koła.